Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Odsouzený měsíc Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Tento měsíc má svůj osud zpečetěný. Podle římského boha války pojmenovaná rudá planeta Mars má dva maličké měsíčky Fobos a Deimos, jejichž jména v řečtině znamenají strach a hrůza. Tyto marťanské měsíce mohou být docela dobře zachycenými asteroidy z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo možná z ještě vzdálenějších oblastí sluneční soustavy. Větší měsíc Fobos se na tomto skvělém barevném snímku z kosmické sondy Mars Express pořízeném v rozlišení asi sedm metrů na pixel podobá asteroidu a je vidět jak je posetý krátery. Fobos ovšem obíhá tak blízko Marsu, asi jen 5 800 kilometrů nad povrchem ve srovnání s 400 000 kilometry u našeho Měsíce, že gravitační slapové síly jej táhnou dolů. Asi za 100 miliónů let nejspíše spadne na povrch nebo se rozdrobí napětím vyvolaným neúnavnými slapovými silami a trosky kolem Marsu vytvoří prstenec.

Štítky: Mars, Měsíc, Phobos


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »