Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné stopy v pěti kilometrech

Uznání a copyright: Serge Brunier

Podle mytologie drží nebesa Atlas, ale na tomto úžasném pohledu se zdá, že se noční jižní obloha otáčí kolem zasněženého vrcholu hory. Na tomto obrázku pořízeném při horolezecké expedici ve výšce nad 5,8 km (19 000 stop) při teplotě -18°C je jižní nebeský pól nad horou Ojos del Salado v Andách. Ojos del Salado je stratovulkán, který dosahuje výšky přes 6,7 km (22 000 stop) a je nejvyšším aktivním vulkánem na planetě Zemi. Časová expozice trvala hodinu a půl a spolu s velebnými oblouky hvězdných stop zachytila vycházející Mléčnou dráhu (vlevo) a zapadající Magellanova mračna.

Štítky: Sopka, Stopy hvězd, Southern sky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »