Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V ramenech NGC 1097

Uznání: R. Jay GaBany (Cosmotography.com)

Menší složka záhadné galaxie NGC 1097 vypadá jako zabalená ve spirálních ramenech. Tento úžasně podrobný snímek podivné spirální soustavy též známé jako Arp 77, kombinuje data ze dvou dalekohledů na severní a jižní polokouli planety Země. Jedním se slabých odhalených detailů je náznak tajemného výtrysku, který je vidět nahoře. Doprovodná galaxie je asi 42 000 světelných let od středu větší galaxie, gravitačně ji ovlivňuje a nakonec s ní splyne. Ve středu NGC 1097 je také hmotná černá díra. NGC 1097 se nachází asi 45 miliónů světelných let v chemickém souhvězdí Pece (Fornax).

Štítky: Aktivní galaxie, Seyfertova galaxie, Spiral arms, Ngc1097


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »