Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V ramenech NGC 1097

Uznání: R. Jay GaBany (Cosmotography.com)

Menší složka záhadné galaxie NGC 1097 vypadá jako zabalená ve spirálních ramenech. Tento úžasně podrobný snímek podivné spirální soustavy též známé jako Arp 77, kombinuje data ze dvou dalekohledů na severní a jižní polokouli planety Země. Jedním se slabých odhalených detailů je náznak tajemného výtrysku, který je vidět nahoře. Doprovodná galaxie je asi 42 000 světelných let od středu větší galaxie, gravitačně ji ovlivňuje a nakonec s ní splyne. Ve středu NGC 1097 je také hmotná černá díra. NGC 1097 se nachází asi 45 miliónů světelných let v chemickém souhvězdí Pece (Fornax).

Štítky: Aktivní galaxie, Seyfertova galaxie, Spiral arms, Ngc1097


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »