Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pelikán v Labuti

Uznání: Image Data: Digitized Sky Survey, Color Composite: Charles Shahar

Mlhovina Pelikán se nachází asi 2000 světelných let daleko ve vysoko vystupujícím souhvězdí Labutě (Cygnus). Kosmický pelikán, též známý jako IC 5070, se příhodně nachází hned u "východního pobřeží" mlhoviny Severní Amerika (NGC 7000), což je další překvapivě známě vyhlížející emisní mlhovina v Labuti. Mlhoviny Pelikán a Severní Amerika jsou částí velké a komplexní hvězdotvorné oblasti, skoro tak blízké jako je dobře známá Mlhovina v Orionu. Z našeho pohledu prachová mračna (vlevo nahoře) utváří Pelikánovo oko a dlouhý zobák, zatímco jasná fronta ionizovanéhoplynu naznačuje zakřivený tvar hlavy a krku. Tento výtečný sysnetizovaný barevný pohled založený na digitalizovaných černobílých snímcích z dalekohledu Samuela Oschina observatoře Palomar obsahuje i dvě hvězdy v popředí a v odhadované vzdálenosti mlhoviny Pelikán zabírá asi 30 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, Cygnus, Ngc5070, Ngc7000


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »