Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká parabola radioobservatoře VLA

Uznání a copyright: Victor Bobbett

Jsou tak velké, že to skoro až nemůže být pravda. Paraboly radioteleskopů VLA (Very Large Array) mohou vypadat jako podivné kombinace koster dinosaurů a obyčejných parabol pro příjem satelitní televize. Celkem 27 parabol VLA kombinuje vysokou citlivost s vysokým rozlišením, což umožnilo řadu důležitých astronomických objevů, včetně vodního ledu na planetě Merkuru, mikrokvazaru v naší Galaxii, gravitačně vyvolaných Einsteinových prstenců kolem vzdálených galaxií a radiových protějšků kosmologicky vzdálených gama vzplanutí. Na snímku nahoře z minulého týdnu je fotografie paraboly VLA poblíž města Socorro v Novém Mexiku v USA.

Štítky: VLA, Radioteleskop, Astronomical observatory


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »