Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 81: O 100 miliónů let později

Uznání: W. Keel (Univ. Alabama), K. Borne (George Mason Univ.), NASA

Z planety Země vidíme tento pár galaxií katalogizovaný jako Arp 81 v silné interakci, tak jak byl jenom zhruba 100 miliónů let po jejich nejtěsnějším vzájemném přiblížení. Gravitací způsobená pohroma při jejich osudovém přiblížení je podrobně vidět na tomto barevném kompozitním snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, který ukazuje pokroucené proudy plynu a prachu, chaos vznikání hmotných hvězd a slapový ocas roztažený na asi 200 tisících světelných letech, jak za sebou zanechává kosmické trosky. Obě galaxie též známé jako NGC 6622 (vlevo) a NGC 6621 mají přibližně stejnou velikost, ale ve vzdálené budoucnosti je jim souzeno se sloučit do jediné velké galaxie neustálým opakovaným přibližováním, až nakonec splynou. Galaxie jsou 280 miliónů světelných let daleko a nacházejí se v souhvězdí Draka (Draco). Tmavý svislý pás, který probíhá přes NGC 6621, je artefaktem kamery.

Štítky: Interacting galaxies, Tidal tail, Arp 81, Ngc 6621/6622


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »