Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přístroj antikythera

Uznání a copyright: Wikipedia

Co je to? Našlo se to na dně moře na palubě starověké řecké lodi. Zjevná složitost vedla k desetiletím studia, i když stále mnoho jeho funkcí zůstává neznámých. Nedávné rentgenování přístroje nyní potvrdilo podstatu mechanismu antikythery a objevilo několik překvapivých funkcí. Ukázalo se, že mechanismus antikythery z potopené lodi je mechanickým počítačem s přesností, o které se myslelo, že byla 80 let před Kristem nemožná.Vůbec se nemyslelo se, že by lidstvo dokázalo vymyslet něco tak důmyslného po dalších 1000 let. Jeho kola a ozubení tvořily přenosný orloj oblohy, který předvídal polohy hvězd a planet a také měsíční a sluneční zatmění. Mechanismus antikythery, který je vidět nahoře je vysoký 33 centimetrů a velikostí se podobá velké knize.

Štítky: Antikythera mechanism, Calculator


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »