Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování zásobovací lodi ke kosmické stanici

Uznání: ISS Expedition 13 Crew, NASA

Pohled z okna Mezinárodní kosmické stanice bere dech. K takovým pohledům patří rozsáhlá, pestrá Země, tmavá černá obloha a občasná kosmická loď při návštěvě kosmické stanice. Minulý rok byla 20. září vidět kosmická loď Sojuz TMA-9, která přivážela nejen zásoby, ale také tři nové astronauty. Několik dnů před tím, než byl pořízen tento obrázek, se odpojil americký raketoplán Atlantis. Tři noví přilétající astronauté byli Američan Michael E. Lopez-Alegria, Rus Michil Tjurin a iránská Američanka Anousheh Ansari. Paní Ansari krátce navštívila Mezinárodní kosmickou stanici jako platící účastník kosmického letu Ruské federální kosmické agentury a své zkušenosti popsala na svém populárním blogu. Lopez-Alegria se stal velitelem posádky expedice 14, do níž ještě patřil letový inženýr a pilot Sojuzu Tjurin, letová inženýrka Američanka Sunita Williams a letový inženýr Němec Thomas Reiter. Tjurin se vrátil spolu s Lopez-Alegria minulý týden.

Štítky: ISS, Soyuz, Supply


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »