Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování zásobovací lodi ke kosmické stanici

Uznání: ISS Expedition 13 Crew, NASA

Pohled z okna Mezinárodní kosmické stanice bere dech. K takovým pohledům patří rozsáhlá, pestrá Země, tmavá černá obloha a občasná kosmická loď při návštěvě kosmické stanice. Minulý rok byla 20. září vidět kosmická loď Sojuz TMA-9, která přivážela nejen zásoby, ale také tři nové astronauty. Několik dnů před tím, než byl pořízen tento obrázek, se odpojil americký raketoplán Atlantis. Tři noví přilétající astronauté byli Američan Michael E. Lopez-Alegria, Rus Michil Tjurin a iránská Američanka Anousheh Ansari. Paní Ansari krátce navštívila Mezinárodní kosmickou stanici jako platící účastník kosmického letu Ruské federální kosmické agentury a své zkušenosti popsala na svém populárním blogu. Lopez-Alegria se stal velitelem posádky expedice 14, do níž ještě patřil letový inženýr a pilot Sojuzu Tjurin, letová inženýrka Američanka Sunita Williams a letový inženýr Němec Thomas Reiter. Tjurin se vrátil spolu s Lopez-Alegria minulý týden.

Štítky: ISS, Soyuz, Supply


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »