Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hladké části na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Proč jsou některé části povrchu tohoto asteroidu tak hladké? Nikdo neví, ale může to souviset s dynamikou asteroidu, který je spíše jen volnou hromadou suti, než pevným skaliskem. Tento neobvyklý asteroid nedávno navštívila japonská kosmická sonda Hayabusa, která dokumentovala jeho neobvyklou strukturu a záhadný nedostatek kráterů. Nedávné analýzy okrajových oblastí mezi hladkými a drsnými částmi planetky Itokawa ukazují, že segregaci mezi velkými a malými kameny u povrchu mohlo vyvolat třepání, podobně jako u rozvrstvování oříšků. Koncem roku 2005 se Hayabusa na jednom z hladkých míst zvaném moře MUSES dotknula povrchu a odebrala vzorky půdy, které se mají vrátit na k rozboru Zemi. Hayabusa odstartuje na tříletou návratovou cestu k Zemi tento měsíc. Počítačové simulace ukazují, že 500 metrová planetka Itokawa by mohla za několik miliónů let dopadnou na Zemi.

Štítky: Asteroid, Hayabusa, Itokawa


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »