Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hladké části na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Proč jsou některé části povrchu tohoto asteroidu tak hladké? Nikdo neví, ale může to souviset s dynamikou asteroidu, který je spíše jen volnou hromadou suti, než pevným skaliskem. Tento neobvyklý asteroid nedávno navštívila japonská kosmická sonda Hayabusa, která dokumentovala jeho neobvyklou strukturu a záhadný nedostatek kráterů. Nedávné analýzy okrajových oblastí mezi hladkými a drsnými částmi planetky Itokawa ukazují, že segregaci mezi velkými a malými kameny u povrchu mohlo vyvolat třepání, podobně jako u rozvrstvování oříšků. Koncem roku 2005 se Hayabusa na jednom z hladkých míst zvaném moře MUSES dotknula povrchu a odebrala vzorky půdy, které se mají vrátit na k rozboru Zemi. Hayabusa odstartuje na tříletou návratovou cestu k Zemi tento měsíc. Počítačové simulace ukazují, že 500 metrová planetka Itokawa by mohla za několik miliónů let dopadnou na Zemi.

Štítky: Asteroid, Hayabusa, Itokawa


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »