Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hladké části na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Proč jsou některé části povrchu tohoto asteroidu tak hladké? Nikdo neví, ale může to souviset s dynamikou asteroidu, který je spíše jen volnou hromadou suti, než pevným skaliskem. Tento neobvyklý asteroid nedávno navštívila japonská kosmická sonda Hayabusa, která dokumentovala jeho neobvyklou strukturu a záhadný nedostatek kráterů. Nedávné analýzy okrajových oblastí mezi hladkými a drsnými částmi planetky Itokawa ukazují, že segregaci mezi velkými a malými kameny u povrchu mohlo vyvolat třepání, podobně jako u rozvrstvování oříšků. Koncem roku 2005 se Hayabusa na jednom z hladkých míst zvaném moře MUSES dotknula povrchu a odebrala vzorky půdy, které se mají vrátit na k rozboru Zemi. Hayabusa odstartuje na tříletou návratovou cestu k Zemi tento měsíc. Počítačové simulace ukazují, že 500 metrová planetka Itokawa by mohla za několik miliónů let dopadnou na Zemi.

Štítky: Asteroid, Hayabusa, Itokawa


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »