Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvář na Marsu 3D

Uznání: NASA, MRO, MGS, Stereo Anaglyph: Patrick Vantuyne

Nasaďte si červenomodré brýle a podívejte se na tuto zvětralou stolovou horu na Marsu. Tato stolová hora (mesa) popsaná v tiskové zprávě NASA z roku 1976 jako skalní formace podobná lidské hlavě je ovšem ta slavná Tvář na Marsu. Ostrý stereo obraz vznikl kombinací snímků s vysokým rozlišením z kamer na dvou různých družicích Marsu - Mars Reconnaissance Orbiter a Mars Global surveyor. Na šířce zhruba 2 kilometrů ukazuje členité podrobnosti, izolovaný kopec podobný stolovým horám na planetě Zemi, který se zvedá do výše asi 240 metrů nad pláně marťanské oblasti Cydonia. Tento pozoruhodný 3D pohled zvýrazňuje vertikální dimenze kopce.

Štítky: Stereo, Cydonia, Face on mars, Anaglyph, Mesa


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »