Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pantheon Země a Měsíce

Uznání a copyright: Soeren Dalsgaard

Mohl by toto být obraz Země a Měsíce z vesmíru? Na první pohled to s tmavým Měsícem posetým krátery stranou od nádherného modrého disku planety Země obklopené životadárnou atmosférou tak vypadá. Ve skutečnosti je to ovšem pohled vzrůru do kopule starověkého Pantheonu v Římě. Modrý disk Země je ve skutečnosti modrá denní obloha s mraky, tak jak je vidět centrálním otvorem v kopuli o průměru 9 metrů. Kruhový otvor, neboli oculus, měl sloužit jako zdroj světla pro vnitřek budovy. Měsíc je ve skutečnosti přímé sluneční světlo, které proudí skrze oculus na vnitřní žebrovitou strukturu kopule. Tento důmyslný obraz pořídil v únoru historik Soeren Dalsgaard a poznamenal, že paprsky Slunce vytvářely jeho stopu uvnitř kopule Pantheonu po téměř dva tisíce let. Kopule Pantheonu je dokladem římské architektury a inženýrství a má symbolizovat nebeskou klenbu.
Oprava:Na germanismus "skrz", lépe je používat 7.pád, upozornil 20.4. Ivan Růžička

Štítky: Měsíc, Slunce, Země, Pantheon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »