Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pantheon Země a Měsíce

Uznání a copyright: Soeren Dalsgaard

Mohl by toto být obraz Země a Měsíce z vesmíru? Na první pohled to s tmavým Měsícem posetým krátery stranou od nádherného modrého disku planety Země obklopené životadárnou atmosférou tak vypadá. Ve skutečnosti je to ovšem pohled vzrůru do kopule starověkého Pantheonu v Římě. Modrý disk Země je ve skutečnosti modrá denní obloha s mraky, tak jak je vidět centrálním otvorem v kopuli o průměru 9 metrů. Kruhový otvor, neboli oculus, měl sloužit jako zdroj světla pro vnitřek budovy. Měsíc je ve skutečnosti přímé sluneční světlo, které proudí skrze oculus na vnitřní žebrovitou strukturu kopule. Tento důmyslný obraz pořídil v únoru historik Soeren Dalsgaard a poznamenal, že paprsky Slunce vytvářely jeho stopu uvnitř kopule Pantheonu po téměř dva tisíce let. Kopule Pantheonu je dokladem římské architektury a inženýrství a má symbolizovat nebeskou klenbu.
Oprava:Na germanismus "skrz", lépe je používat 7.pád, upozornil 20.4. Ivan Růžička

Štítky: Měsíc, Slunce, Země, Pantheon


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »