Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pantheon Země a Měsíce

Uznání a copyright: Soeren Dalsgaard

Mohl by toto být obraz Země a Měsíce z vesmíru? Na první pohled to s tmavým Měsícem posetým krátery stranou od nádherného modrého disku planety Země obklopené životadárnou atmosférou tak vypadá. Ve skutečnosti je to ovšem pohled vzrůru do kopule starověkého Pantheonu v Římě. Modrý disk Země je ve skutečnosti modrá denní obloha s mraky, tak jak je vidět centrálním otvorem v kopuli o průměru 9 metrů. Kruhový otvor, neboli oculus, měl sloužit jako zdroj světla pro vnitřek budovy. Měsíc je ve skutečnosti přímé sluneční světlo, které proudí skrze oculus na vnitřní žebrovitou strukturu kopule. Tento důmyslný obraz pořídil v únoru historik Soeren Dalsgaard a poznamenal, že paprsky Slunce vytvářely jeho stopu uvnitř kopule Pantheonu po téměř dva tisíce let. Kopule Pantheonu je dokladem římské architektury a inženýrství a má symbolizovat nebeskou klenbu.
Oprava:Na germanismus "skrz", lépe je používat 7.pád, upozornil 20.4. Ivan Růžička

Štítky: Měsíc, Slunce, Země, Pantheon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »