Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 5139: Omega Centauri

Uznání a copyright: Martin Pugh

Centaurus je jedno z nejvýraznějších souhvězdí jižní oblohy. Tímto zákoutím nebe se vine Mléčná dráha a je zde též ke Slunci nejbližší hvězdná soustava Alfa Centauri a též největší kulová hvězdokupa v naší galaxii Omega Centauri (NGC 5139). Tento ostrý teleskopický pohled na Omega Centauri vystavuje na odiv centrální oblasti kupy s asi 10 milióny hvězd. Samotná Omega Cen má průměr asi 150 světelných let, takže je největší známou kulovou hvězdokupou v halu naší galaxie a nachází se asi 15 000 světelných let daleko. I když se většina hvězdokup se skládá z hvězd stejného věku a složení, tak záhadná Omega Cen vykazuje přítomnost různých hvězdných populací s rozptylem stáří i chemického obsahu. Omega Cen by ve skutečnosti mohla být zbytkem malé galaxie, která se sloučila s Mléčnou dráhou.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Centaurus, Omega Centauri, Ngc5139


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »