Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 5139: Omega Centauri

Uznání a copyright: Martin Pugh

Centaurus je jedno z nejvýraznějších souhvězdí jižní oblohy. Tímto zákoutím nebe se vine Mléčná dráha a je zde též ke Slunci nejbližší hvězdná soustava Alfa Centauri a též největší kulová hvězdokupa v naší galaxii Omega Centauri (NGC 5139). Tento ostrý teleskopický pohled na Omega Centauri vystavuje na odiv centrální oblasti kupy s asi 10 milióny hvězd. Samotná Omega Cen má průměr asi 150 světelných let, takže je největší známou kulovou hvězdokupou v halu naší galaxie a nachází se asi 15 000 světelných let daleko. I když se většina hvězdokup se skládá z hvězd stejného věku a složení, tak záhadná Omega Cen vykazuje přítomnost různých hvězdných populací s rozptylem stáří i chemického obsahu. Omega Cen by ve skutečnosti mohla být zbytkem malé galaxie, která se sloučila s Mléčnou dráhou.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Centaurus, Omega Centauri, Ngc5139


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »