Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice se zase rozrostla

Uznání: STS-115 Shuttle Crew, NASA

Rozestavěná Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) zase změnila svůj vzhled. Během několika minulých dní ISS navštívil raketoplán Atlantis a přivezl integrovaný příhradový nosník (Integrated Truss Structure) a také úctyhodně dlouhé panely slunečních článků. Tyto rozsáhlé sluneční panely jsou vidět vpravo dole na snímku nahoře, který pořídila posádka raketoplánu Atlantis po opuštění ISS při návratu na Zemi. Rozvoj nejvíce předsunuté základny našeho světa v několika minulých letech lze vidět po srovnání snímku nahoře s minulými snímky. Nahoře jsou také vidět různé typy modulů, robotické rameno, další úctyhodné sluneční panely a zásobovací loď. Stavba ISS začala v roce 1998.

Štítky: ISS, STS-115, Solar panels


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »