Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice se zase rozrostla

Uznání: STS-115 Shuttle Crew, NASA

Rozestavěná Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) zase změnila svůj vzhled. Během několika minulých dní ISS navštívil raketoplán Atlantis a přivezl integrovaný příhradový nosník (Integrated Truss Structure) a také úctyhodně dlouhé panely slunečních článků. Tyto rozsáhlé sluneční panely jsou vidět vpravo dole na snímku nahoře, který pořídila posádka raketoplánu Atlantis po opuštění ISS při návratu na Zemi. Rozvoj nejvíce předsunuté základny našeho světa v několika minulých letech lze vidět po srovnání snímku nahoře s minulými snímky. Nahoře jsou také vidět různé typy modulů, robotické rameno, další úctyhodné sluneční panely a zásobovací loď. Stavba ISS začala v roce 1998.

Štítky: ISS, STS-115, Solar panels


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »