Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice se zase rozrostla

Uznání: STS-115 Shuttle Crew, NASA

Rozestavěná Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) zase změnila svůj vzhled. Během několika minulých dní ISS navštívil raketoplán Atlantis a přivezl integrovaný příhradový nosník (Integrated Truss Structure) a také úctyhodně dlouhé panely slunečních článků. Tyto rozsáhlé sluneční panely jsou vidět vpravo dole na snímku nahoře, který pořídila posádka raketoplánu Atlantis po opuštění ISS při návratu na Zemi. Rozvoj nejvíce předsunuté základny našeho světa v několika minulých letech lze vidět po srovnání snímku nahoře s minulými snímky. Nahoře jsou také vidět různé typy modulů, robotické rameno, další úctyhodné sluneční panely a zásobovací loď. Stavba ISS začala v roce 1998.

Štítky: ISS, STS-115, Solar panels


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »