Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrá silueta

Uznání a copyright: Thierry Legault

Přestože je Slunce daleko 93 miliónů mil (150 miliónů kilometrů), tak při pohledu na něj bolí oči. Ale ostré sluneční světlo (spolu s přesným plánováním a správným zařízením) vyústilo do této ostré siluety raketoplánu a kosmické stanice. Výtečný teleskopický snímek pořízený 17. září zachycuje raketoplán Atlantis a Mezinárodní kosmickou stanici na oběžné dráze kolem planety Země. Z pozorovacího místa Mamers v Normandii ve Francii se v dálce 550 kilometrů zrovna od kosmické stanice odpoutal raketoplán Atlantis (vlevo) a vzdálil se na asi 200 metrů. Zítra bude možné vidět v siluetě další satelit planety Země - Měsíc, který zakryje Slunce. Toto poslední zatmění v roce 2006 bude na dráze, která protíná Jižní Ameriku a jižní Atlantik vidět jako prstencové zatmění.

Štítky: Slunce, ISS, Atlantis, STS-115


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »