Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed IC 1805

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Kosmická mračna v centrálních oblastech emisní mlhoviny IC 1805 vytvářejí fantastické tvary. Mračna jsou tvářena hvězdnými větry a zářením hmotných horkých hvězd z nově zrozené hvězdokupy Melotte 15. Asi 1,5 miliónu let stará hvězdokupa se na tomto barevném hvězdném pozadí s tmavými prachovými mračny jeví v siluetě proti zářícímu atomárnímu plynu. Kompozitní obrázek z úzkopásmových teleskopických snímků zabírá asi 15 světelných let a ukazuje emisi vodíku v zelené, síry v červené a kyslíku v modré barvě. Širší snímky pole ukazují, že zjednodušený obrys IC 1805 jí dává její populární jméno Mlhovina srdce. IC 1805 leží asi 7 500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1805, Heart nebula, Melotte 15, Narrow-band


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »