Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed IC 1805

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Kosmická mračna v centrálních oblastech emisní mlhoviny IC 1805 vytvářejí fantastické tvary. Mračna jsou tvářena hvězdnými větry a zářením hmotných horkých hvězd z nově zrozené hvězdokupy Melotte 15. Asi 1,5 miliónu let stará hvězdokupa se na tomto barevném hvězdném pozadí s tmavými prachovými mračny jeví v siluetě proti zářícímu atomárnímu plynu. Kompozitní obrázek z úzkopásmových teleskopických snímků zabírá asi 15 světelných let a ukazuje emisi vodíku v zelené, síry v červené a kyslíku v modré barvě. Širší snímky pole ukazují, že zjednodušený obrys IC 1805 jí dává její populární jméno Mlhovina srdce. IC 1805 leží asi 7 500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1805, Heart nebula, Melotte 15, Narrow-band


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »