Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá Laguna

Uznání a copyright: Russell Croman

Tak jak pohybujete kurzorem přes a mimo tento obrázek M8, neboli mlhovinu Laguna, tak se hvězdy objevují a mizí. Mlhovina samotná je samozřejmě hvězdotvornou oblastí, ale hvězdy, které se objevují a mizí, obsahují i ty náhodně promítnuté v popředí a pozadí. Tyto dva téměř shodné obrázky slouží k porovnání jen tak "pro zábavu", z jednoho z nich zústala po počítačovém zpracování jenom difuzní emise zářícího plynového mračna. Na obou obrázcích dominuje viditelnému světlu z kosmické laguny červená (H-alfa), ale pro zaznamenání obrazových údajů a map byly použity úzkopásmové filtry pro emisi vodíku do zelené, emisi atomů síry do červené a kyslíku do modré barvy. Nádherná mlhovina Laguna měří asi 30 světelných let a nachází se zhruba ve vzdálenosti 5000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: M8, Lagoon Nebula, Narrow band filter, Mapped color, Mouse over


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »