Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf VIP místa Apolla 17

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17 NASA; Anaglyph by Erik van Meijgaarden

Nasaďte si červenomodré brýle a zkuste tuto stereo scénu z údolí Taurus-Littrow na Měsíci! Barevný anaglyf ukazuje podrobný trojrozměrný pohled na lunární rover Apolla 17 v popředí, v pozadí se nachází lunární modul a vzdálené měsíční vrcholy. Jelikož se svět mohl dívat na start vzletového stupně lunárního modulu televizní kamerou roveru, tak je toto parkovací místo též známé jako VIP místo. V prosinci 1972 strávili astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt na Měsíci asi 75 hodin, zatímco nad nimi obíhal jejich kolega Ronald Evans. Posádka se vrátila se 110 kilogramy vzroků kamenů a půdy, to je více jak z kteréhokoliv jiného místa přistání. Cernan a Schmitt jsou stále posledními lidmi, kteří kráčeli (nebo jezdili) na Měsíci.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »