Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf VIP místa Apolla 17

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17 NASA; Anaglyph by Erik van Meijgaarden

Nasaďte si červenomodré brýle a zkuste tuto stereo scénu z údolí Taurus-Littrow na Měsíci! Barevný anaglyf ukazuje podrobný trojrozměrný pohled na lunární rover Apolla 17 v popředí, v pozadí se nachází lunární modul a vzdálené měsíční vrcholy. Jelikož se svět mohl dívat na start vzletového stupně lunárního modulu televizní kamerou roveru, tak je toto parkovací místo též známé jako VIP místo. V prosinci 1972 strávili astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt na Měsíci asi 75 hodin, zatímco nad nimi obíhal jejich kolega Ronald Evans. Posádka se vrátila se 110 kilogramy vzroků kamenů a půdy, to je více jak z kteréhokoliv jiného místa přistání. Cernan a Schmitt jsou stále posledními lidmi, kteří kráčeli (nebo jezdili) na Měsíci.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »