Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční loď Apolla 17

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Podivný a hranatě vyhlížející lunární modul Apolla 17 Challenger byl navržen pro letání ve vesmírném vakuu. Tento obrázek z velitelského modulu America ukazuje návratový stupeň Challengeru na lunární oběžné dráze. Po stranách měsíční lodi jsou malé reaktivní řídící motorky a pod ním je zvonovitá tryska odletového raketového motoru. Vpředu je vidět poklop, který umožňoval výstup na měsíční povrch a nahoře je kulatá anténa radaru. Přes tmavé, trojúhelníkové okno je zrovna vidět velitel výpravy Gene Cernan. Tato kosmická loď pracovala bezvadně při přistání na Měsíci a návratu astronautů Apolla zpět k velitelskému modulu na oběžné dráze v prosinci 1972. A kde je Challenger nyní? Přistávací stupeň zůstal v místě přistání Apolla 17 Taurus-Littrow. Návratový stupeň byl nedaleko záměrně odhozen poté, co se odpojil od velitelského modulu, když dopravil astronauty k návratu na planetu Zemi. Výprava Apollo 17 byla šestá a poslední, při které astronauté přistáli na Měsíci.

Štítky: Kosmická loď, Lunární modul, Apollo 17


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »