Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční loď Apolla 17

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Podivný a hranatě vyhlížející lunární modul Apolla 17 Challenger byl navržen pro letání ve vesmírném vakuu. Tento obrázek z velitelského modulu America ukazuje návratový stupeň Challengeru na lunární oběžné dráze. Po stranách měsíční lodi jsou malé reaktivní řídící motorky a pod ním je zvonovitá tryska odletového raketového motoru. Vpředu je vidět poklop, který umožňoval výstup na měsíční povrch a nahoře je kulatá anténa radaru. Přes tmavé, trojúhelníkové okno je zrovna vidět velitel výpravy Gene Cernan. Tato kosmická loď pracovala bezvadně při přistání na Měsíci a návratu astronautů Apolla zpět k velitelskému modulu na oběžné dráze v prosinci 1972. A kde je Challenger nyní? Přistávací stupeň zůstal v místě přistání Apolla 17 Taurus-Littrow. Návratový stupeň byl nedaleko záměrně odhozen poté, co se odpojil od velitelského modulu, když dopravil astronauty k návratu na planetu Zemi. Výprava Apollo 17 byla šestá a poslední, při které astronauté přistáli na Měsíci.

Štítky: Kosmická loď, Lunární modul, Apollo 17


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »