Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční loď Apolla 17

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Podivný a hranatě vyhlížející lunární modul Apolla 17 Challenger byl navržen pro letání ve vesmírném vakuu. Tento obrázek z velitelského modulu America ukazuje návratový stupeň Challengeru na lunární oběžné dráze. Po stranách měsíční lodi jsou malé reaktivní řídící motorky a pod ním je zvonovitá tryska odletového raketového motoru. Vpředu je vidět poklop, který umožňoval výstup na měsíční povrch a nahoře je kulatá anténa radaru. Přes tmavé, trojúhelníkové okno je zrovna vidět velitel výpravy Gene Cernan. Tato kosmická loď pracovala bezvadně při přistání na Měsíci a návratu astronautů Apolla zpět k velitelskému modulu na oběžné dráze v prosinci 1972. A kde je Challenger nyní? Přistávací stupeň zůstal v místě přistání Apolla 17 Taurus-Littrow. Návratový stupeň byl nedaleko záměrně odhozen poté, co se odpojil od velitelského modulu, když dopravil astronauty k návratu na planetu Zemi. Výprava Apollo 17 byla šestá a poslední, při které astronauté přistáli na Měsíci.

Štítky: Kosmická loď, Lunární modul, Apollo 17


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »