Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojitý východ slunce

Uznání a copyright: Jim Hoida

Slunce dnes díky rovnodennosti, což je geocentrická astronomická událost, která nastává dvakrát do roka, vychází na východe. Na oslavu rovnodennosti se podívejte na vycházející Slunce a nádherná ledová hala zachycená za studeného zimního rána nedaleko Green Bay, Wisconsin, USA, planeta Zeme. Taková hala jsou vytvárena slunecním svetlem, které svítí pres obycejné ledové krystaly s hexagonálními cástmi v atmosfére a lze je spatrit casteji než duhu. Pozoruhodný obrázek východu slunce zachycuje krásnou prehlídku nejcastejších jevu vcetne slunecního pilíre (ve stredu) hned nad vycházejícím Sluncem obklopeného 22° halovým obloukem. Iluzi trojitého východu doplnují falešná slunce, která se jeví daleko vlevo a vpravo na hranicích 22° oblouku. Zcela nahore je také videt tecna oblouku.

Štítky: Sun Pillar, Sun halo, Sundog, Tangent arc


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »