Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1499: Mlhovina Kalifornie

Uznání: Caltech, Palomar Observatory, Digitized Sky Survey; Courtesy: Scott Kardel

What's California doing in space? Drifting through the Orion Arm of the spiral Milky Way Galaxy, this cosmic cloud by chance echoes the outline of California on the west coast of the United States. Our own Sun also lies within the Milky Way's Orion Arm, only about 1,500 light-years from the California Nebula. Also known as NGC 1499, the classic emission nebula is around 100 light-years long. It glows with the red light characteristic of hydrogen atoms recombining with long lost electrons, stripped away (ionized) by energetic starlight. In this case, the star most likely providing the energetic starlight is the bright, hot, bluish Xi Persei, just right of the nebula and above picture center. Fittingly, this composite picture was made with images from a telescope in California - the 48-inch (1.2-meter) Samuel Oschin Telescope - taken as a part of the second National Geographic Palomar Observatory Sky Survey.

Štítky: Emisní mlhovina, California nebula, NGC 1499


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »