Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří prachový prstenec objevený kolem Saturnu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Virginia

Jak vznikl kolem Saturnu velký prachový prstenec? Nově objevený prachový prstenec je největší dosud objevený planetární prstenec, více než 200 krát větší jak Saturn a 50 krát větší než Saturnův rozsáhlý prstenec E. Tento prstenec byl objeven v infračerveném světle Spitzerovým kosmickým dalekohledem na orbitě kolem Země. Podle vedoucí hypotézy vděčí za svůj původ impaktnímu materiálu vyvrhovanému Saturnovým měsícem Phoebe, který obíhá uprostřed tohoto prachového prstence. Dále je možné, že tento prachový prstenec poskytuje tajemný materiál, který pokrývá část Saturnova měsíce Japetus, který obíhá blízko vnitřního okraje tohoto prachového prstence. Na vloženém snímku na obrázku nahoře je část prachového prstence, jak se jeví v oranžové falešné barvě před četnými hvězdami pozadí.

Štítky: Saturn, Phoebe, Dust ring


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »