Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří prachový prstenec objevený kolem Saturnu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Virginia

Jak vznikl kolem Saturnu velký prachový prstenec? Nově objevený prachový prstenec je největší dosud objevený planetární prstenec, více než 200 krát větší jak Saturn a 50 krát větší než Saturnův rozsáhlý prstenec E. Tento prstenec byl objeven v infračerveném světle Spitzerovým kosmickým dalekohledem na orbitě kolem Země. Podle vedoucí hypotézy vděčí za svůj původ impaktnímu materiálu vyvrhovanému Saturnovým měsícem Phoebe, který obíhá uprostřed tohoto prachového prstence. Dále je možné, že tento prachový prstenec poskytuje tajemný materiál, který pokrývá část Saturnova měsíce Japetus, který obíhá blízko vnitřního okraje tohoto prachového prstence. Na vloženém snímku na obrázku nahoře je část prachového prstence, jak se jeví v oranžové falešné barvě před četnými hvězdami pozadí.

Štítky: Saturn, Phoebe, Dust ring


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »