Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří prachový prstenec objevený kolem Saturnu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Virginia

Jak vznikl kolem Saturnu velký prachový prstenec? Nově objevený prachový prstenec je největší dosud objevený planetární prstenec, více než 200 krát větší jak Saturn a 50 krát větší než Saturnův rozsáhlý prstenec E. Tento prstenec byl objeven v infračerveném světle Spitzerovým kosmickým dalekohledem na orbitě kolem Země. Podle vedoucí hypotézy vděčí za svůj původ impaktnímu materiálu vyvrhovanému Saturnovým měsícem Phoebe, který obíhá uprostřed tohoto prachového prstence. Dále je možné, že tento prachový prstenec poskytuje tajemný materiál, který pokrývá část Saturnova měsíce Japetus, který obíhá blízko vnitřního okraje tohoto prachového prstence. Na vloženém snímku na obrázku nahoře je část prachového prstence, jak se jeví v oranžové falešné barvě před četnými hvězdami pozadí.

Štítky: Saturn, Phoebe, Dust ring


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »