Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus vytváří Saturnův prstenec E

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Saturnův prstenec E vzniká činností aktivního měsíce Enceladus. Kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, pořídila minulý rok skvostný snímek, který je vidět nahoře a ukazuje tento měsíc při práci. Enceladus je ten tmavý bod uvnitř světlé zářící oblasti, skoro ve středu Saturnova prstence E. Lze vidět, jak z Enceladu do prstence E proudí led a vodní páry. Jasný snímek nahoře normálně slabého prstence E byl umožněn takovým postavením sondy Cassini, při kterém Saturn stínil Slunce. Z této perspektivy malé částice prstence efektivněji odrážejí přicházející sluneční světlo. Cassini už Saturn obíhá skoro tři roky a má v plánu ještě přinejmenším několikrát proletět kolem nečekaně kryovulkanického měsíce Enceladus.
Oprava:Na chybu překladu a překlep upozornil 28.3 Alexej Šimeček.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »