Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus vytváří Saturnův prstenec E

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Saturnův prstenec E vzniká činností aktivního měsíce Enceladus. Kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, pořídila minulý rok skvostný snímek, který je vidět nahoře a ukazuje tento měsíc při práci. Enceladus je ten tmavý bod uvnitř světlé zářící oblasti, skoro ve středu Saturnova prstence E. Lze vidět, jak z Enceladu do prstence E proudí led a vodní páry. Jasný snímek nahoře normálně slabého prstence E byl umožněn takovým postavením sondy Cassini, při kterém Saturn stínil Slunce. Z této perspektivy malé částice prstence efektivněji odrážejí přicházející sluneční světlo. Cassini už Saturn obíhá skoro tři roky a má v plánu ještě přinejmenším několikrát proletět kolem nečekaně kryovulkanického měsíce Enceladus.
Oprava:Na chybu překladu a překlep upozornil 28.3 Alexej Šimeček.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »