Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus vytváří Saturnův prstenec E

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Saturnův prstenec E vzniká činností aktivního měsíce Enceladus. Kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, pořídila minulý rok skvostný snímek, který je vidět nahoře a ukazuje tento měsíc při práci. Enceladus je ten tmavý bod uvnitř světlé zářící oblasti, skoro ve středu Saturnova prstence E. Lze vidět, jak z Enceladu do prstence E proudí led a vodní páry. Jasný snímek nahoře normálně slabého prstence E byl umožněn takovým postavením sondy Cassini, při kterém Saturn stínil Slunce. Z této perspektivy malé částice prstence efektivněji odrážejí přicházející sluneční světlo. Cassini už Saturn obíhá skoro tři roky a má v plánu ještě přinejmenším několikrát proletět kolem nečekaně kryovulkanického měsíce Enceladus.
Oprava:Na chybu překladu a překlep upozornil 28.3 Alexej Šimeček.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »