Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus vytváří Saturnův prstenec E

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Saturnův prstenec E vzniká činností aktivního měsíce Enceladus. Kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, pořídila minulý rok skvostný snímek, který je vidět nahoře a ukazuje tento měsíc při práci. Enceladus je ten tmavý bod uvnitř světlé zářící oblasti, skoro ve středu Saturnova prstence E. Lze vidět, jak z Enceladu do prstence E proudí led a vodní páry. Jasný snímek nahoře normálně slabého prstence E byl umožněn takovým postavením sondy Cassini, při kterém Saturn stínil Slunce. Z této perspektivy malé částice prstence efektivněji odrážejí přicházející sluneční světlo. Cassini už Saturn obíhá skoro tři roky a má v plánu ještě přinejmenším několikrát proletět kolem nečekaně kryovulkanického měsíce Enceladus.
Oprava:Na chybu překladu a překlep upozornil 28.3 Alexej Šimeček.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »