Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus vytváří Saturnův prstenec E

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Saturnův prstenec E vzniká činností aktivního měsíce Enceladus. Kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, pořídila minulý rok skvostný snímek, který je vidět nahoře a ukazuje tento měsíc při práci. Enceladus je ten tmavý bod uvnitř světlé zářící oblasti, skoro ve středu Saturnova prstence E. Lze vidět, jak z Enceladu do prstence E proudí led a vodní páry. Jasný snímek nahoře normálně slabého prstence E byl umožněn takovým postavením sondy Cassini, při kterém Saturn stínil Slunce. Z této perspektivy malé částice prstence efektivněji odrážejí přicházející sluneční světlo. Cassini už Saturn obíhá skoro tři roky a má v plánu ještě přinejmenším několikrát proletět kolem nečekaně kryovulkanického měsíce Enceladus.
Oprava:Na chybu překladu a překlep upozornil 28.3 Alexej Šimeček.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »