Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střílící pilíře v Orionu

Uznání a copyright: Gemini Observatory, AURA, NSF

Proč z mlhoviny vylétají plynové střely? Nikdo si zatím není jistý. Každá střela z plynu, první objevená v roce 1983, má ve skutečnosti zhruba velikost naší sluneční soustavy a pohybuje se rychlostí asi 400 km/s z centrálního zdroje zvaného IRc2. Stáří střel, které lze vyvodit z jejich rychlosti a vzdálenosti od IRc2, je velmi nízké, typicky méně jak 1000 roků. Střely vylétají z dutého pilíře, který září světlem zahřátého vodíku, ale jak střely brázdí vnitřkem mlhoviny Orion, tak malé množství železného plynu způsobuje, že špička každé střely září modře. Na obrázku nahoře byly střely v Orionu zachyceny do bezprecedentních podrobností adaptivní optikou dalekohledu Gemini sever. Mlhovina Orion M42 je nejbližší velkou hvězdotvornou oblastí a vyplňuje ji proměnlivý prach, plyn a jasné hvězdy. Mlhovina Orion se nachází asi 1500 světelných let daleko a lze ji spatřit i neozbrojeným okem v souhvězdí Orionu.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »