Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střílící pilíře v Orionu

Uznání a copyright: Gemini Observatory, AURA, NSF

Proč z mlhoviny vylétají plynové střely? Nikdo si zatím není jistý. Každá střela z plynu, první objevená v roce 1983, má ve skutečnosti zhruba velikost naší sluneční soustavy a pohybuje se rychlostí asi 400 km/s z centrálního zdroje zvaného IRc2. Stáří střel, které lze vyvodit z jejich rychlosti a vzdálenosti od IRc2, je velmi nízké, typicky méně jak 1000 roků. Střely vylétají z dutého pilíře, který září světlem zahřátého vodíku, ale jak střely brázdí vnitřkem mlhoviny Orion, tak malé množství železného plynu způsobuje, že špička každé střely září modře. Na obrázku nahoře byly střely v Orionu zachyceny do bezprecedentních podrobností adaptivní optikou dalekohledu Gemini sever. Mlhovina Orion M42 je nejbližší velkou hvězdotvornou oblastí a vyplňuje ji proměnlivý prach, plyn a jasné hvězdy. Mlhovina Orion se nachází asi 1500 světelných let daleko a lze ji spatřit i neozbrojeným okem v souhvězdí Orionu.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »