Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střílící pilíře v Orionu

Uznání a copyright: Gemini Observatory, AURA, NSF

Proč z mlhoviny vylétají plynové střely? Nikdo si zatím není jistý. Každá střela z plynu, první objevená v roce 1983, má ve skutečnosti zhruba velikost naší sluneční soustavy a pohybuje se rychlostí asi 400 km/s z centrálního zdroje zvaného IRc2. Stáří střel, které lze vyvodit z jejich rychlosti a vzdálenosti od IRc2, je velmi nízké, typicky méně jak 1000 roků. Střely vylétají z dutého pilíře, který září světlem zahřátého vodíku, ale jak střely brázdí vnitřkem mlhoviny Orion, tak malé množství železného plynu způsobuje, že špička každé střely září modře. Na obrázku nahoře byly střely v Orionu zachyceny do bezprecedentních podrobností adaptivní optikou dalekohledu Gemini sever. Mlhovina Orion M42 je nejbližší velkou hvězdotvornou oblastí a vyplňuje ji proměnlivý prach, plyn a jasné hvězdy. Mlhovina Orion se nachází asi 1500 světelných let daleko a lze ji spatřit i neozbrojeným okem v souhvězdí Orionu.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »