Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střílící pilíře v Orionu

Uznání a copyright: Gemini Observatory, AURA, NSF

Proč z mlhoviny vylétají plynové střely? Nikdo si zatím není jistý. Každá střela z plynu, první objevená v roce 1983, má ve skutečnosti zhruba velikost naší sluneční soustavy a pohybuje se rychlostí asi 400 km/s z centrálního zdroje zvaného IRc2. Stáří střel, které lze vyvodit z jejich rychlosti a vzdálenosti od IRc2, je velmi nízké, typicky méně jak 1000 roků. Střely vylétají z dutého pilíře, který září světlem zahřátého vodíku, ale jak střely brázdí vnitřkem mlhoviny Orion, tak malé množství železného plynu způsobuje, že špička každé střely září modře. Na obrázku nahoře byly střely v Orionu zachyceny do bezprecedentních podrobností adaptivní optikou dalekohledu Gemini sever. Mlhovina Orion M42 je nejbližší velkou hvězdotvornou oblastí a vyplňuje ji proměnlivý prach, plyn a jasné hvězdy. Mlhovina Orion se nachází asi 1500 světelných let daleko a lze ji spatřit i neozbrojeným okem v souhvězdí Orionu.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Orion, Bullet pillars


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »