Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Orion

Uznání a copyright: Robert Gendler

V jednom z nejvíce rozpoznatelném souhvězdí na noční obloze ve vzdálenosti 1500 světelných let kontrastuje zářící mlhovina v Orionu s tmavou mlhovinou Koňská hlava. Na tomto tomto výborném kompozitním obrazu, na kterém jsou i expozice přes filtry pro záznam emise atomů vodíku, lze přes celou oblast snadno vystopovat ještě slabší vlákna zářícího plynu. Pohled ukazuje rozsáhlé mlhoviny vázané k obřímu komplexu Orionova molekulárního mračna, které má samotné stovky světelných let. Velkolepá emisní oblast Mlhovina v Orionu (M42) se nachází na obrázku vpravo nahoře. Bezprostředně nalevo jsou kupy výrazných modravých reflekčních mlhovin, které se někdy nazývají Běžec. Mlhovina Koňská hlava vypadá jako tmavé mračno, malá silueta zařezaná do dlouhé červené záře nalevo od středu. Nejvýchodnější hvězda v pásu Orionu a nejjasnější hvězda nalevo od Koňské hlavy je Alnitak. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emise a výrazných tmavých prachových pásů. Trio pásu Orionu utvářejí nahoru doleva modravé hvězdy Alnilam a Mintaka.

Štítky: Orion, Mlhovina Orion, Horsehead nebula, Belt stars


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »