Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Orion

Uznání a copyright: Robert Gendler

V jednom z nejvíce rozpoznatelném souhvězdí na noční obloze ve vzdálenosti 1500 světelných let kontrastuje zářící mlhovina v Orionu s tmavou mlhovinou Koňská hlava. Na tomto tomto výborném kompozitním obrazu, na kterém jsou i expozice přes filtry pro záznam emise atomů vodíku, lze přes celou oblast snadno vystopovat ještě slabší vlákna zářícího plynu. Pohled ukazuje rozsáhlé mlhoviny vázané k obřímu komplexu Orionova molekulárního mračna, které má samotné stovky světelných let. Velkolepá emisní oblast Mlhovina v Orionu (M42) se nachází na obrázku vpravo nahoře. Bezprostředně nalevo jsou kupy výrazných modravých reflekčních mlhovin, které se někdy nazývají Běžec. Mlhovina Koňská hlava vypadá jako tmavé mračno, malá silueta zařezaná do dlouhé červené záře nalevo od středu. Nejvýchodnější hvězda v pásu Orionu a nejjasnější hvězda nalevo od Koňské hlavy je Alnitak. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emise a výrazných tmavých prachových pásů. Trio pásu Orionu utvářejí nahoru doleva modravé hvězdy Alnilam a Mintaka.

Štítky: Orion, Mlhovina Orion, Horsehead nebula, Belt stars


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »