Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Orion

Uznání a copyright: Robert Gendler

V jednom z nejvíce rozpoznatelném souhvězdí na noční obloze ve vzdálenosti 1500 světelných let kontrastuje zářící mlhovina v Orionu s tmavou mlhovinou Koňská hlava. Na tomto tomto výborném kompozitním obrazu, na kterém jsou i expozice přes filtry pro záznam emise atomů vodíku, lze přes celou oblast snadno vystopovat ještě slabší vlákna zářícího plynu. Pohled ukazuje rozsáhlé mlhoviny vázané k obřímu komplexu Orionova molekulárního mračna, které má samotné stovky světelných let. Velkolepá emisní oblast Mlhovina v Orionu (M42) se nachází na obrázku vpravo nahoře. Bezprostředně nalevo jsou kupy výrazných modravých reflekčních mlhovin, které se někdy nazývají Běžec. Mlhovina Koňská hlava vypadá jako tmavé mračno, malá silueta zařezaná do dlouhé červené záře nalevo od středu. Nejvýchodnější hvězda v pásu Orionu a nejjasnější hvězda nalevo od Koňské hlavy je Alnitak. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emise a výrazných tmavých prachových pásů. Trio pásu Orionu utvářejí nahoru doleva modravé hvězdy Alnilam a Mintaka.

Štítky: Orion, Mlhovina Orion, Horsehead nebula, Belt stars


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »