Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Orion

Uznání a copyright: Robert Gendler

V jednom z nejvíce rozpoznatelném souhvězdí na noční obloze ve vzdálenosti 1500 světelných let kontrastuje zářící mlhovina v Orionu s tmavou mlhovinou Koňská hlava. Na tomto tomto výborném kompozitním obrazu, na kterém jsou i expozice přes filtry pro záznam emise atomů vodíku, lze přes celou oblast snadno vystopovat ještě slabší vlákna zářícího plynu. Pohled ukazuje rozsáhlé mlhoviny vázané k obřímu komplexu Orionova molekulárního mračna, které má samotné stovky světelných let. Velkolepá emisní oblast Mlhovina v Orionu (M42) se nachází na obrázku vpravo nahoře. Bezprostředně nalevo jsou kupy výrazných modravých reflekčních mlhovin, které se někdy nazývají Běžec. Mlhovina Koňská hlava vypadá jako tmavé mračno, malá silueta zařezaná do dlouhé červené záře nalevo od středu. Nejvýchodnější hvězda v pásu Orionu a nejjasnější hvězda nalevo od Koňské hlavy je Alnitak. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emise a výrazných tmavých prachových pásů. Trio pásu Orionu utvářejí nahoru doleva modravé hvězdy Alnilam a Mintaka.

Štítky: Orion, Mlhovina Orion, Horsehead nebula, Belt stars


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »