Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alnitak, Alnilam, Mintaka

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Alnitak, Alnilam a Mintaka jsou jasné modravé hvězdy na tomto krásném kosmickém pohledu na uhlopříčce od východu na západ (zleva doprava). Tyto tři hvězdy jsou též známy jako pás Orionu a jsou mnohem hmotnější než Slunce. Nachází se asi 1500 světelných let daleko a vznikly v dobře prostudovaném mezihvězdném mračnu v Orionu. Mračna plynu a prachu napospas v této oblasti mají spletité a někdy překvapivě známé tvary včetně mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamen u Alnitaku vlevo dole. Slavná mlhovina Orion se nachází pod spodkem tohoto pole hvězd, které na obloze pokrývá úctyhodných 4,4x3,5°. Barevný obrázek vzniknul z digitalizovaných černobílých fotografických desek pořízených přes červené a modré filtry s počítačově sysntetizovaným zeleným kanálem. Desky byly pořízeny dalekohledem Samuela Oschina, přístrojem pro širokoúhlou přehlídku observatoře Palomar mezi lety 1987 a 1991.

Štítky: Orion, Orion's belt, Alnitak, Alnilam, Mintaka


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »