Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alnitak, Alnilam, Mintaka

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Alnitak, Alnilam a Mintaka jsou jasné modravé hvězdy na tomto krásném kosmickém pohledu na uhlopříčce od východu na západ (zleva doprava). Tyto tři hvězdy jsou též známy jako pás Orionu a jsou mnohem hmotnější než Slunce. Nachází se asi 1500 světelných let daleko a vznikly v dobře prostudovaném mezihvězdném mračnu v Orionu. Mračna plynu a prachu napospas v této oblasti mají spletité a někdy překvapivě známé tvary včetně mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamen u Alnitaku vlevo dole. Slavná mlhovina Orion se nachází pod spodkem tohoto pole hvězd, které na obloze pokrývá úctyhodných 4,4x3,5°. Barevný obrázek vzniknul z digitalizovaných černobílých fotografických desek pořízených přes červené a modré filtry s počítačově sysntetizovaným zeleným kanálem. Desky byly pořízeny dalekohledem Samuela Oschina, přístrojem pro širokoúhlou přehlídku observatoře Palomar mezi lety 1987 a 1991.

Štítky: Orion, Orion's belt, Alnitak, Alnilam, Mintaka


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »