Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alnitak, Alnilam, Mintaka

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Alnitak, Alnilam a Mintaka jsou jasné modravé hvězdy na tomto krásném kosmickém pohledu na uhlopříčce od východu na západ (zleva doprava). Tyto tři hvězdy jsou též známy jako pás Orionu a jsou mnohem hmotnější než Slunce. Nachází se asi 1500 světelných let daleko a vznikly v dobře prostudovaném mezihvězdném mračnu v Orionu. Mračna plynu a prachu napospas v této oblasti mají spletité a někdy překvapivě známé tvary včetně mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamen u Alnitaku vlevo dole. Slavná mlhovina Orion se nachází pod spodkem tohoto pole hvězd, které na obloze pokrývá úctyhodných 4,4x3,5°. Barevný obrázek vzniknul z digitalizovaných černobílých fotografických desek pořízených přes červené a modré filtry s počítačově sysntetizovaným zeleným kanálem. Desky byly pořízeny dalekohledem Samuela Oschina, přístrojem pro širokoúhlou přehlídku observatoře Palomar mezi lety 1987 a 1991.

Štítky: Orion, Orion's belt, Alnitak, Alnilam, Mintaka


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »