Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta k Orionu

Uznání a copyright: Andrew Aurigema

Minulou sobotu osvětlil noc raketoplán Discovery, když stoupal na oběžnou dráhu planety Země. Andrew Arigema sledoval raketoplán z Oak Hill na Floridě v USA, asi 30 mil na sever od Kenedyho kosmického střediska a na čtyřminutové časové expozici zaznamenal kouřovou stopu podél dráhy Discovery proti hvězdnaté obloze v pozadí. Vlevo nahoře je konec unášené kouřové stopy zakončen svislou čarou hvězd Alnitak, Alnilam a Mintaka z pásu Orionu. Růžový klenot v Orionovu meči vpravo od pásu není hvězda, ale Mlhovina v Orionu. Ještě více vpravo se u chodidla lovce nachází hvězda Rigel, nejjasnější hvězda v pohledu. Rigel je horký nadobr vzdálený asi 700 světelných let.

Štítky: Raketoplán, Orion, Discovery, Orbiter


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »