Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síla z prázdného prostoru: Casimirův jev

Uznání a copyright: Umar Mohideen (U. California at Riverside)

Tato kulička poskytuje důkaz, že se vesmír bude navždy rozpínat. Kulička měří něco přes desetinu milimetru a v důsledku energetických fluktuacím vakua prázdného prostoru se pohybuje k hladké desce. Tato přitažlivost je známa jako Casimirův jev, pojmenovaný po svém objeviteli, který se přes 50 lety pokoušel pochopit, proč se kapaliny jako třeba majonéza pohybují tak pomalu. Dnes se hromadí důkazy, že většina energetické hustoty je ve vesmíru v neznámé formě zvané temná energie. Forma a původ temné energie je téměř neznámý, ale předpokládá se, že má podobně jako u Casimirova jevu vztah k fluktuacím vakua, které jsou ale nějak generované samotným vesmírem. Zdá se, že tato nesmírná a záhadná temná energie gravitačně odpuzuje veškerou hmotu a tudíž asi způsobuje trvalé rozpínání vesmíru. Pochopení fluktuací vakua je v popředí výzkumu nejen kvůli lepšímu porozumění našeho vesmíru, ale také aby se zjistilo, jak zastavit slepování součástek mikromechanických strojů.

Štítky: Kosmologie, Dark energy, Casimir Effect


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »