Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Andromedou

Uznání a copyright: Adam Block and Tim Puckett

Velká spirální Galaxie v Andromedě (M31) vzdálená zhruba 2,5 miliónů světelných let je nejbližší velkou spirální galaxií od naší vlastní Mléčné dráhy. Andromeda je vidět i pouhým okem jako malý, mlhavý, rozmazaný obláček, ale protože je její povrchová jasnost nízká, tak příležitostní pozorovatelé nemohou ocenit její úctyhodný rozměr na pozemské obloze. Tento kompozitní obrázek porovnává úhlový rozměr nedaleké galaxie a jasnějším a více známým nebeským tělesem. Hloubková expozice Andromedy dává vyniknout krásným modrým hvězdokupám ve spirálních ramenech daleko za jasným žlutým jádrem a je kombinovaná s typickým pohledem na Měsíc téměř v úplňku. Měsíc je zobrazen ve stejném úhlovém měřítku a na obloze pokrývá asi 1/2 stupne zatímco galaxie je jasně několikrát větší. Na hloubkové expozici Andromedy jsou též dvě jasné satelitní galaxie M32 a M110 (dole).

Štítky: M31, Měsíc, Andromeda, Spirální galaxie, Angular size


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »