Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 5067: Emisní mlhovina podrobně

Uznání a copyright: Russell Croman

Tato krásná krajina hvězd se nachází spolu s jasnou emisní brázdou v IC 5067 známé jako mlhovina Pelikán. Samotná mlhovina Pelikán je zase součástí mnohem větší, komplexní hvězdotvorné oblasti vzdálené asi 2000 světelných let ve vysoko dosahujícím souhvězdí Labutě (Cygnus). Zdá se, že na tomto obrazu v přirozených barvách pořízeném přes širokopásmové filtry tak, aby se vytvořil obraz analogický lidskému barevnému vidění, vystupují světelné roky mračen kosmického prachu jako hory z oparu. Tyto fantastické tvary jsou tvářeny větry a zářením z horkých, hmotných hvězd a převládající červená emise je od atomárního vodíku. Po umístění vašeho kurzoru na obrázek uvidíte snímek mlhoviny ve falešných barvách, který byl pořízen přes úzkopásmové filtry, které mapují specifické emise atomů síry a kyslíku. Obraz s mapovanými barvami ukazuje ještě více podrobností kosmických mračen a jejich složení.

Štítky: Emisní mlhovina, Mlhovina Pelikán, Narrowband, Mapped color, Mouse over


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »