Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protisvit

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Pokud se budete dost pečlivě dívat, tak možná uvidíte zář Slunce i v opačném směru. Tato noční zář je známa jako protisvit (německy gegenschein), a lze ji spatřit jako slabou záři na velmi tmavé obloze. Protisvit je sluneční světlo odrážené zpět malými částicemi meziplanetárního prachu. Tyto prachové částice milimetrových velikostí jsou odštěpky asteroidů a obíhají v rovině ekliptiky. Na snímku nahoře se protisvit superponuje do souhvězdí Ryb. Protisvit se liší od zvířetníkového světla vysokým úhlem odrazu. Obdobný jev jako protisvit se za dne nazývá glorie a lze jej spatřit z letadla v odrazivém vzduchu nebo mračnu v opačném směru od Slunce.

Štítky: Slunce, Gegenschein, Pisces


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »