Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozšíření Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: STS-116 Shuttle Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) bude největším lidským objektem, který kdy obíhal Zemi. Stanice je tak velká, že by vůbec nemohla být vypuštěna najednou, staví se po částech a velké díly se trvale přidávají při letech raketoplánů. ISS ke své činnosti potřebuje nosníky, aby udržovaly tuhost a rozváděly elektřinu a chladící tekutiny. Tyto nosníky jsou velké, dosahují přes 15 metrů a váží přes 10 000 kilogramů. Na snímku nahoře z tohoto měsíce astronauté Robert L. Curbeam (USA) a Christer Fuglesang (Švédsko) pracují na připojení nové části nosníku k ISS a na vylepšení elektrického rozvodu.

Štítky: ISS, Truss, STS-116


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »