Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská analema

Uznání a copyright digitální ilustrace: Dennis Mammana (Skyscapes)

Na planetě Zemi je analema uzavřená křivka ve tvaru osmičky, kterou obdržíte, pokud budete denně celý rok ve stejnou dobu označovat polohu Slunce. Podobné vyznačování poloh Slunce na marťanské obloze by vytvořilo jednodušší tvar protažené hrušky, jako na této digitální ilustraci založené na slavném prezidentském panorámatu z projektu Mars Pathfinder. Simulace ukazuje, jak by bylo vidět odpolední Slunce ze Sagan Memorial Station vždy jednou za 30 marťanských dní (solů), počínaje solem Pathfinder 24 (29. červenec 1997). Simulované Slunce je o něco méně jasné, má pouze dvě třetiny zdánlivé velikosti ze Země a marťanský prach, díky kterému je obloha na Marsu do červena, také kolem slunečního disku rozptyluje trochu modrého světla.

Štítky: Mars, Slunce, Obloha, Analemma


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »