Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok mimozemských gejzírů a výtoků

Uznání: MGS, MSSS, JPL, NASA

Uplynulý rok byl mimořádný objevem mimozemských gejzírů a výtoků, což představuje nový potenciál při hledání kapalné vody a původu života mimo planetu Zemi. Nahromadily se důkazy, že gejzíry netryskají pouze ze Saturnova měsíce Enceladu, ale také z dun na Marsu. Na Saturnu měsíci Titanu byla nalezena jezera a na stěnách marťanských kráterů byly nalezeny zbytky proudící kapaliny. Různorodé tekutiny ve sluneční soustavě mohou zahrnovat břečku z vodního ledu, z metanu nebo sublimující oxid uhličitý. Světle zbarvená stopa na snímku nahoře možná vznikla v několika minulých letech tekoucí kapalnou vodou na povrchu Marsu.

Štítky: Mars, Saturn, Voda


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »