Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice

Uznání a copyright: T. A. Rector (U. Alaska), WIYN, NOAO, AURA, NSF

Před deseti tisíci lety, ještě před úsvitem psané historie lidstva, se na noční obloze muselo náhle objevit nové světlo a po několika týdnech zeslábnout. Dnes víme, že tím světlem byla vybuchlá hvězda a zaznamenané barevné rozpínající se mračno je Závojová mlhovina. Na snímku nahoře je západní konec Závojové mlhoviny, který je technicky znám jako NGC 6960, neformálně jako mlhovina Koště čarodějnice. Bouřlivý plyn získává svoje barvy svým dopadáním a excitací existujícího okolního plynu. Tento zbytek supernovy se nachází asi 1400 světelných let v souhvězdí Labutě (Cygnus). Koště čarodějnice má trojnásobnou úhlovou velikost měsíčního úplňku. Z tmavých míst je pouhým okem vidět jasná hvězda 52 Cygnus, ale se starodávnou supernovou nesouvisí.

Štítky: Závojová mlhovina, NGC 6960, Witch's broom


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »