Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice

Uznání a copyright: T. A. Rector (U. Alaska), WIYN, NOAO, AURA, NSF

Před deseti tisíci lety, ještě před úsvitem psané historie lidstva, se na noční obloze muselo náhle objevit nové světlo a po několika týdnech zeslábnout. Dnes víme, že tím světlem byla vybuchlá hvězda a zaznamenané barevné rozpínající se mračno je Závojová mlhovina. Na snímku nahoře je západní konec Závojové mlhoviny, který je technicky znám jako NGC 6960, neformálně jako mlhovina Koště čarodějnice. Bouřlivý plyn získává svoje barvy svým dopadáním a excitací existujícího okolního plynu. Tento zbytek supernovy se nachází asi 1400 světelných let v souhvězdí Labutě (Cygnus). Koště čarodějnice má trojnásobnou úhlovou velikost měsíčního úplňku. Z tmavých míst je pouhým okem vidět jasná hvězda 52 Cygnus, ale se starodávnou supernovou nesouvisí.

Štítky: Závojová mlhovina, NGC 6960, Witch's broom


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »