Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice

Uznání a copyright: T. A. Rector (U. Alaska), WIYN, NOAO, AURA, NSF

Před deseti tisíci lety, ještě před úsvitem psané historie lidstva, se na noční obloze muselo náhle objevit nové světlo a po několika týdnech zeslábnout. Dnes víme, že tím světlem byla vybuchlá hvězda a zaznamenané barevné rozpínající se mračno je Závojová mlhovina. Na snímku nahoře je západní konec Závojové mlhoviny, který je technicky znám jako NGC 6960, neformálně jako mlhovina Koště čarodějnice. Bouřlivý plyn získává svoje barvy svým dopadáním a excitací existujícího okolního plynu. Tento zbytek supernovy se nachází asi 1400 světelných let v souhvězdí Labutě (Cygnus). Koště čarodějnice má trojnásobnou úhlovou velikost měsíčního úplňku. Z tmavých míst je pouhým okem vidět jasná hvězda 52 Cygnus, ale se starodávnou supernovou nesouvisí.

Štítky: Závojová mlhovina, NGC 6960, Witch's broom


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »