Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo z prvních hvězd ve vesmíru

Uznání: NASA/JPL-Caltech/A. Kashlinsky (GSFC) et al.

Jaké byly první hvězdy? Nikdo zatím neví. Naše Slunce není hvězda první generace. Není ani hvězdou druhé generace. Zdá se, že první hvězdy ve vesmíru se přišly a odešly asi před 13 miliardami let. Nyní bylo možná poprvé detekováno světlo z prvních hvězd. Hloubková pozorování Spitzerovým kosmickým dalekohledem v infračerveném světle detekovala difuzní záři, která možná pochází z první generace hvězd řádově stokrát hmotnějších než naše Slunce. Snímek nahoře ukazuje infračervené světlo pozadí s mírně zjasněnými skvrnami, které mohly původně pocházet z kup těchto prvních objektů. Šedé oblasti jsou místa, odkud byly digitálně odstraněny blízké hvězdy popředí z Mléčné dráhy.

Štítky: Kosmologie, Light, First stars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »