Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo z prvních hvězd ve vesmíru

Uznání: NASA/JPL-Caltech/A. Kashlinsky (GSFC) et al.

Jaké byly první hvězdy? Nikdo zatím neví. Naše Slunce není hvězda první generace. Není ani hvězdou druhé generace. Zdá se, že první hvězdy ve vesmíru se přišly a odešly asi před 13 miliardami let. Nyní bylo možná poprvé detekováno světlo z prvních hvězd. Hloubková pozorování Spitzerovým kosmickým dalekohledem v infračerveném světle detekovala difuzní záři, která možná pochází z první generace hvězd řádově stokrát hmotnějších než naše Slunce. Snímek nahoře ukazuje infračervené světlo pozadí s mírně zjasněnými skvrnami, které mohly původně pocházet z kup těchto prvních objektů. Šedé oblasti jsou místa, odkud byly digitálně odstraněny blízké hvězdy popředí z Mléčné dráhy.

Štítky: Kosmologie, Light, First stars


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »