Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo z prvních hvězd ve vesmíru

Uznání: NASA/JPL-Caltech/A. Kashlinsky (GSFC) et al.

Jaké byly první hvězdy? Nikdo zatím neví. Naše Slunce není hvězda první generace. Není ani hvězdou druhé generace. Zdá se, že první hvězdy ve vesmíru se přišly a odešly asi před 13 miliardami let. Nyní bylo možná poprvé detekováno světlo z prvních hvězd. Hloubková pozorování Spitzerovým kosmickým dalekohledem v infračerveném světle detekovala difuzní záři, která možná pochází z první generace hvězd řádově stokrát hmotnějších než naše Slunce. Snímek nahoře ukazuje infračervené světlo pozadí s mírně zjasněnými skvrnami, které mohly původně pocházet z kup těchto prvních objektů. Šedé oblasti jsou místa, odkud byly digitálně odstraněny blízké hvězdy popředí z Mléčné dráhy.

Štítky: Kosmologie, Light, First stars


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »