Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledové sopky na Enceladu

Uznání a copyright: Michael Carroll

Na tomto úžasném pohledu na Saturn ze série uměleckých vizí sopek z cizích světů došlo k erupci ledových gejzírů podél úzkých zlomů na vnitřním měsíci Enceladus. Přístroje kosmické sondy Cassini minulý rok během těsného přiblížení k jasnému a blyštivému Enceladu opravdu objevily majestátní sopečné gejzíry. Badatelé nyní předpokládají, že výrony pocházejí z kapes kapalné vody blízko od povrchu o teplotě blízké 273 Kelvinů (0°C), což je vysoká teplota ve srovnání s povrchovou teplotou tohoto vzdáleného měsíce kolem 73 Kelvinů (-200°C). Tyto ledové vulkány na maličkém, překvapivě aktivním Enceladu o průměru jen asi 500 kilometrů, představují další potenciální místo pro hledání vody a původu života mimo planetu Zemi. Ledové vulkány na Enceladu také nejspíše vytvářejí slabý, ale rozsáhlý Saturnův prstenec E.

Štítky: Saturn, Sopka, Enceladus, Geysers


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »