Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená Andromeda

Uznání: Pauline Barmby (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL, Caltech, NASA

Tento velký a podrobný obraz ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje v Andromedě, hmotné spirální galaxii vzdálené zhruba 2,5 miliónu světelných let, infračervené světlo z prachu (červené) a starých hvězd (modré). Andromeda je s více jak dvojnásobným průměrem naší vlastní Mléčné dráhy největší blízkou galaxií. Na snímcích ve viditelném světle jsou zavinutá spirální ramena Andromedy definována populací jasných mladých hvězd, zatímco infračervený obraz zase jasně sleduje chuchvalcovité prachové pásy zahřívané mladými hvězdami, které se vinou dokonce i těsně u galaktického jádra. Celá mozaika se skládá z asi 3000 jednotlivých snímků a byla vytvořena pro výzkum infračervených jasností a hvězdných populací v Andromedě. Do kombinovaného obrazu jsou začleněny také dvě menší doprovodné galaxie NGC 205 (dole) a M32 (nahoře). Údaje potvrzují, že Andromeda (aka M31) hostí asi 1 bilión hvězd ve srovnání se 400 miliardami hvězd v Mléčné dráze.

Štítky: M31, Prach, Spirální galaxie, Infračervený, Andromeda galaxy


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »