Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená Andromeda

Uznání: Pauline Barmby (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL, Caltech, NASA

Tento velký a podrobný obraz ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje v Andromedě, hmotné spirální galaxii vzdálené zhruba 2,5 miliónu světelných let, infračervené světlo z prachu (červené) a starých hvězd (modré). Andromeda je s více jak dvojnásobným průměrem naší vlastní Mléčné dráhy největší blízkou galaxií. Na snímcích ve viditelném světle jsou zavinutá spirální ramena Andromedy definována populací jasných mladých hvězd, zatímco infračervený obraz zase jasně sleduje chuchvalcovité prachové pásy zahřívané mladými hvězdami, které se vinou dokonce i těsně u galaktického jádra. Celá mozaika se skládá z asi 3000 jednotlivých snímků a byla vytvořena pro výzkum infračervených jasností a hvězdných populací v Andromedě. Do kombinovaného obrazu jsou začleněny také dvě menší doprovodné galaxie NGC 205 (dole) a M32 (nahoře). Údaje potvrzují, že Andromeda (aka M31) hostí asi 1 bilión hvězd ve srovnání se 400 miliardami hvězd v Mléčné dráze.

Štítky: M31, Prach, Spirální galaxie, Infračervený, Andromeda galaxy


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »