Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

An Alaskan Volcano Erupts

Credit: J. N. Williams, International Space Station 13 Crew, NASA

Co se děje s touto sopkou? Právě vybuchuje! Prvním člověkem, který si všimnul, že aleutská sopka Cleveland vyvrhuje popel, byl astronaut Jeffrey N. Williams na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Williams si při pohledu dolů na aljašské Aleutské ostrovy před dvěma týdny povšimnul, vyfotografoval a ohlásil spektakulární vlečku popela, která vyvěrala ze sopky Cleveland. Sopka Cleveland prošla krátkou erupcí, která trvala jen asi dvě hodiny a která začala zrovna před pořízením tohoto snímku. Stratovulkán Cleveland je jednou z nejaktivnějších sopek v řetězci Aleutských ostrovů. Sopku pohání magma vytěsněná subdukcí severozápadně se pohybující pacifické tektonické desky pod severoamerickou tektonickou desku.

Štítky: Sopka, Erupce, Cleveland


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »