Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

An Alaskan Volcano Erupts

Credit: J. N. Williams, International Space Station 13 Crew, NASA

Co se děje s touto sopkou? Právě vybuchuje! Prvním člověkem, který si všimnul, že aleutská sopka Cleveland vyvrhuje popel, byl astronaut Jeffrey N. Williams na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Williams si při pohledu dolů na aljašské Aleutské ostrovy před dvěma týdny povšimnul, vyfotografoval a ohlásil spektakulární vlečku popela, která vyvěrala ze sopky Cleveland. Sopka Cleveland prošla krátkou erupcí, která trvala jen asi dvě hodiny a která začala zrovna před pořízením tohoto snímku. Stratovulkán Cleveland je jednou z nejaktivnějších sopek v řetězci Aleutských ostrovů. Sopku pohání magma vytěsněná subdukcí severozápadně se pohybující pacifické tektonické desky pod severoamerickou tektonickou desku.

Štítky: Sopka, Erupce, Cleveland


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »