Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možná metanová jezera na Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Have methane lakes been discovered on Saturn's Titan? That exciting possibility was uncovered from analyses of radar images returned last week by the robotic Cassini spacecraft now orbiting Saturn. The above image is a radar reflection from terrain near Titan's North Pole and spans a region about 200 kilometers across. Evidence that the dark areas might be pools of liquid hydrocarbons includes an extreme smoothness implied by the lack of a return radar signal, and apparently connected tributaries. If true, Titan would be only the second body in our Solar System, after Earth, found to possess liquids on the surface. Future observations from Cassini during Titan flybys might test the methane lake hypothesis, as comparative wind affects on the regions are studied.

Štítky: Saturn, Titan, Lakes


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »