Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Údolí Marinerů: Velký kaňon na Marsu

Uznání: Viking Project, USGS, NASA

Největší kaňon ve sluneční soustavě zařezává do tváře Marsu Jmenuje se Údolí Marinerů (Valles Marineris) a toto impozantní údolí dosahuje délky přes 3000 kilometrů, má šířku až 600 kilometrů a noří se až do hloubky 8 kilometrů. Pozemský Velký kaňon v Arizoně v USA je pro srovnání dlouhý jen 800 kilometrů, široký 30 kilometrů a hluboký 1.8 kilometru. Původ Údolí Marinerů zůstává neznámý, ačkoliv nejnadějnější hypotéza říká, že počal před miliardami let jako puklina, když se planeta ochlazovala. Nedávno bylo v kaňonu identifikováno několik geologických procesů. Mozaika nahoře vznikla z více jak 100 snímků Marsu pořízených družicemi Viking Orbiter v desetiletí 1970.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Grand Canyon


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »