Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roj

Uznání: M. P. Muno (UCLA) et al., CXC, NASA

Jak se říká skupině černých děr ... hejno, stádo, roj? Při sledování oblastí kolem středu naší Galaxie astronomové opravdu našli důkazy překvapivého počtu proměnných rentgenových zdrojů, pravděpodobně černých děr nebo neutronových hvězd v podvojných soustavách, jak se rojí kolem centrální superhmotné černé díry v naší vlastní Mléčné dráze. Observatoř Chandra kombinovala rentgenová obrazová data ze svého vlastního pozorovacího programu, jak je vidět nahoře, se čtyřmi zakroužkovanými proměnnými zdroji označenými A až D. Přestože čtyři zdroje ještě možná netvoří roj, tak se všechny zdroje nacházejí pouhé tři světelné roky od centrální superhmotné černé díry známé jako Sgr A* (jasný zdroj hned nad C). Z jejich detekce vyplývá přítomnost mnohem větší koncentrace soustav s černými děrami. Předpokládá se, že opakované interakce s jinými hvězdami způsobují, že soustavy černých děr se po spirále blíží do oblasti galaktického centra.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, X-ray binary, Sgr a*


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »