Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři zbytky supernovy

Uznání: NASA, CXC, SAO

Tyto čtyři panely ukazují rentgenové snímky rozpínajícího se kosmického mračna o průměru desítek světelných let v blízké galaxii Velké Magellanovo mračno. Zbytky supernovy (supernova remnants - SNR) jsou důsledkem dvou typů hvězdných explozí a jsou uspořádány podle zdánlivého stáří, neboli doby, kdy světlo z původní exploze dosáhlo Zemi. Počínaje vpravo nahoře jsou ve směru hodinových ručiček zbytky o stáří 600, 1500, 10000 a 13000 let. První tři jsou následky explozí typu Ia, tedy destrukce bílého trpaslíka termonukleárním výbuchem hmoty nashromážděné od doprovodné hvězdy. Čtvrtá (vlevo dole) je explozí typu II vyvolanou závěrečným kolapsem jádra hmotné hvězdy. Ve středu se nachází zbytek po zkolabovaném jádru, neutronová hvězda.

Štítky: Supernova, Chandra, Rentgenový, Supernova remnants, Type Ia, Type II


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »