Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři zbytky supernovy

Uznání: NASA, CXC, SAO

Tyto čtyři panely ukazují rentgenové snímky rozpínajícího se kosmického mračna o průměru desítek světelných let v blízké galaxii Velké Magellanovo mračno. Zbytky supernovy (supernova remnants - SNR) jsou důsledkem dvou typů hvězdných explozí a jsou uspořádány podle zdánlivého stáří, neboli doby, kdy světlo z původní exploze dosáhlo Zemi. Počínaje vpravo nahoře jsou ve směru hodinových ručiček zbytky o stáří 600, 1500, 10000 a 13000 let. První tři jsou následky explozí typu Ia, tedy destrukce bílého trpaslíka termonukleárním výbuchem hmoty nashromážděné od doprovodné hvězdy. Čtvrtá (vlevo dole) je explozí typu II vyvolanou závěrečným kolapsem jádra hmotné hvězdy. Ve středu se nachází zbytek po zkolabovaném jádru, neutronová hvězda.

Štítky: Supernova, Chandra, Rentgenový, Supernova remnants, Type Ia, Type II


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »