Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 443: Zbytek supernovy a neutronová hvězda

Uznání: Chandra X-ray: NASA/CXC/B.Gaensler et al; ROSAT X-ray: NASA/ROSAT/Asaoka & Aschenbach;
Radio Wide: NRC/DRAO/D.Leahy; Radio Detail: NRAO/VLA; Optical: DSS

IC 443 je typickým pozůstatkem hvězdné exploze, konečného zániku hmotné hvězdy. Na tomto kompozitním obrázku je ve falešných barvách vidět pozůstatek supernovy, který stále září přes celé spektrum, od rádiových (modrá), přes optické (červená) až po rentgenové (zelená) energie a to přestože světlo z hvězdné exploze, která tento rozpínající se kosmický mrak vytvořila, poprvé dosáhlo planety Země před několika tisíci lety. Zvlášní na IC 443 je zřetelný pohyb její husté neutronové hvězdy, zhrouceného zbytku jádra hvězdy. Vložený obrázek ukazuje stopu vytvořenou neutronovou hvězdou, která uhání horkým plynem, ale tento směr není srovnaný se směrem do středu zdánlivého zbytku. Tato nesrovnalost naznačuje, že místo výbuchu bylo od středu buď odsazeno, nebo že brázdu ovlivnil rychle se pohybující plyn v mlhovině. Širokoúhlý pohled na IC 443, která je též známa jako mlhovina Medúza zabírá asi 65 světelných let při odhadované vzdálenosti zbytku supernovy 5000 světelných let.

Štítky: Zbytek supernovy, Neutronová hvězda, Ic443, J0617


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »