Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 443: Zbytek supernovy a neutronová hvězda

Uznání: Chandra X-ray: NASA/CXC/B.Gaensler et al; ROSAT X-ray: NASA/ROSAT/Asaoka & Aschenbach;
Radio Wide: NRC/DRAO/D.Leahy; Radio Detail: NRAO/VLA; Optical: DSS

IC 443 je typickým pozůstatkem hvězdné exploze, konečného zániku hmotné hvězdy. Na tomto kompozitním obrázku je ve falešných barvách vidět pozůstatek supernovy, který stále září přes celé spektrum, od rádiových (modrá), přes optické (červená) až po rentgenové (zelená) energie a to přestože světlo z hvězdné exploze, která tento rozpínající se kosmický mrak vytvořila, poprvé dosáhlo planety Země před několika tisíci lety. Zvlášní na IC 443 je zřetelný pohyb její husté neutronové hvězdy, zhrouceného zbytku jádra hvězdy. Vložený obrázek ukazuje stopu vytvořenou neutronovou hvězdou, která uhání horkým plynem, ale tento směr není srovnaný se směrem do středu zdánlivého zbytku. Tato nesrovnalost naznačuje, že místo výbuchu bylo od středu buď odsazeno, nebo že brázdu ovlivnil rychle se pohybující plyn v mlhovině. Širokoúhlý pohled na IC 443, která je též známa jako mlhovina Medúza zabírá asi 65 světelných let při odhadované vzdálenosti zbytku supernovy 5000 světelných let.

Štítky: Zbytek supernovy, Neutronová hvězda, Ic443, J0617


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »