Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Země

Uznání: Dirk Petry (GLAST Science Support Center), EUD, EGRET, NASA

Pixelovitá planeta nahoře je ve skutečnosti naše vlastní Země, tak jak je vidět v gama paprscích - v nejenergetičtějším světle. Gama záření použité k vytvoření tohoto pohledu má energii přes 35 miliónů elektronvoltů (MeV) ve srovnání se sotva dvěma elektrovolty (eV) u typického fotonu viditelného světla. Gama záře Země je opravdu velice slabá a tento obrázek vzniknul sloučením údajů během sedmi let expozice v průběhu života Comptonovy gama observatoře, která pracovala na oběžné dráze kolem Země od roku 1991 do roku 2000. Obrázek je nejjasnější u okraje a nejslabší ve středu a tak naznačuje, že gama paprsky přicházejí z vysoké atmosféry Země. Gama paprsky se vytvářejí ve vysoké atmosféře Země při interakci s vesmírným vysokoenergetickým kosmickým zářením při odstínění škodlivé radiace od povrchu. Astronomové musí dobře porozumět gama záři Země, jelikož ta může interferovat s pozorováními kosmických zdrojů gama záření jako jsou pulsary, zbytky supernov a vzdálené aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami.

Štítky: Gama záření, Země, Compton gamma ray observatory, Egret


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »