Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Země

Uznání: Dirk Petry (GLAST Science Support Center), EUD, EGRET, NASA

Pixelovitá planeta nahoře je ve skutečnosti naše vlastní Země, tak jak je vidět v gama paprscích - v nejenergetičtějším světle. Gama záření použité k vytvoření tohoto pohledu má energii přes 35 miliónů elektronvoltů (MeV) ve srovnání se sotva dvěma elektrovolty (eV) u typického fotonu viditelného světla. Gama záře Země je opravdu velice slabá a tento obrázek vzniknul sloučením údajů během sedmi let expozice v průběhu života Comptonovy gama observatoře, která pracovala na oběžné dráze kolem Země od roku 1991 do roku 2000. Obrázek je nejjasnější u okraje a nejslabší ve středu a tak naznačuje, že gama paprsky přicházejí z vysoké atmosféry Země. Gama paprsky se vytvářejí ve vysoké atmosféře Země při interakci s vesmírným vysokoenergetickým kosmickým zářením při odstínění škodlivé radiace od povrchu. Astronomové musí dobře porozumět gama záři Země, jelikož ta může interferovat s pozorováními kosmických zdrojů gama záření jako jsou pulsary, zbytky supernov a vzdálené aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami.

Štítky: Gama záření, Země, Compton gamma ray observatory, Egret


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars 21.10.2020

Newton 150/750 + ZWO camera ASI 178 + Barlow 2x

Další informace »