Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Země

Uznání: Dirk Petry (GLAST Science Support Center), EUD, EGRET, NASA

Pixelovitá planeta nahoře je ve skutečnosti naše vlastní Země, tak jak je vidět v gama paprscích - v nejenergetičtějším světle. Gama záření použité k vytvoření tohoto pohledu má energii přes 35 miliónů elektronvoltů (MeV) ve srovnání se sotva dvěma elektrovolty (eV) u typického fotonu viditelného světla. Gama záře Země je opravdu velice slabá a tento obrázek vzniknul sloučením údajů během sedmi let expozice v průběhu života Comptonovy gama observatoře, která pracovala na oběžné dráze kolem Země od roku 1991 do roku 2000. Obrázek je nejjasnější u okraje a nejslabší ve středu a tak naznačuje, že gama paprsky přicházejí z vysoké atmosféry Země. Gama paprsky se vytvářejí ve vysoké atmosféře Země při interakci s vesmírným vysokoenergetickým kosmickým zářením při odstínění škodlivé radiace od povrchu. Astronomové musí dobře porozumět gama záři Země, jelikož ta může interferovat s pozorováními kosmických zdrojů gama záření jako jsou pulsary, zbytky supernov a vzdálené aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami.

Štítky: Gama záření, Země, Compton gamma ray observatory, Egret


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »