Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Země

Uznání: Dirk Petry (GLAST Science Support Center), EUD, EGRET, NASA

Pixelovitá planeta nahoře je ve skutečnosti naše vlastní Země, tak jak je vidět v gama paprscích - v nejenergetičtějším světle. Gama záření použité k vytvoření tohoto pohledu má energii přes 35 miliónů elektronvoltů (MeV) ve srovnání se sotva dvěma elektrovolty (eV) u typického fotonu viditelného světla. Gama záře Země je opravdu velice slabá a tento obrázek vzniknul sloučením údajů během sedmi let expozice v průběhu života Comptonovy gama observatoře, která pracovala na oběžné dráze kolem Země od roku 1991 do roku 2000. Obrázek je nejjasnější u okraje a nejslabší ve středu a tak naznačuje, že gama paprsky přicházejí z vysoké atmosféry Země. Gama paprsky se vytvářejí ve vysoké atmosféře Země při interakci s vesmírným vysokoenergetickým kosmickým zářením při odstínění škodlivé radiace od povrchu. Astronomové musí dobře porozumět gama záři Země, jelikož ta může interferovat s pozorováními kosmických zdrojů gama záření jako jsou pulsary, zbytky supernov a vzdálené aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami.

Štítky: Gama záření, Země, Compton gamma ray observatory, Egret


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »