Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První raketa vypuštěná z mysu Canaveral

Uznání: GRIN, NASA

V červenci 1950 začala nová kapitola kosmických letů vypuštěním první rakety z mysu Canaveral na Floridě: Bumper 2. Základ ambiciózní dvoustupňové rakety Bumper 2, která je vidět nahoře, tvořila střela V-2 a na ní byla raketa WAC Corporal. Horní stupeň mohl dosáhnout tehdy rekordních výšek až skoro 400 kilometrů, což je dokonce výše jak létají dnešní raketoplány. Raketu Bumper 2 vypouštěla společnost General Electric Company a sloužila především pro testování raketových systémů a výzkum horní atmosféry. Rakety Bumper 2 vynášely malá užitečná zatížení, která umožňovala měření různých atributů včetně teploty vzduchu a zásahů kosmického záření. Sovětský svaz vypustil o sedm let později na oběžnou dráhu Země první družice Sputnik I a Sputnik II. Jako odpověď Spojené Státy v roce 1958 vytvořily NASA.

Štítky: Raketa, Bumper 2, Cape Canaveral


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »