Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta ke kráteru Victoria na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Zde je nikdy nejetá cesta. Rover Opportunity musí nyní na Marsu traverzovat krajinou, která je vidět nahoře, aby se dostal ke kráteru Victoria. Kráter Victoria se nachází asi jeden kilometr vpředu. Mezilehlý terén vykazuje řadu světlých výstupů hornin, které se jeví jako nějaká dlážděná cesta. Kolem této přirozeně vyhlížející marťanské cesty jsou marťanské písečné vlny, které se musí objíždět. Prohlídka cesty z výstupů ukazuje, že je posetá mnoha malými kulatými kamínky zvanými borůvky. Opportunity a jeho dvojče Spirit pokračují již svůj třetí rok v průzkumu Marsu. Planetologové doufají, že se jim příští měsíc podaří provést Opportunity přes Meridiani Planum tak, aby měla dobrý výhled na 800 metrový kráter Victoria.

Štítky: Mars, Victoria Crater


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »