Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Utahem

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com)

If sometimes it appears that the entire Milky Way Galaxy is raining down on your head, do not despair. It happens twice a day. As the Sun rises in the East, wonders of the night sky become less bright than the sunlight scattered by our own Earth's atmosphere, and so fade from view. They will only rotate back into view when the Earth again eclipses our bright Sun at dusk. This battle between heaven and Earth was captured dramatically over a rock formation at Capitol Reef National Park Utah, USA in 2003 May. Dark dust, millions of stars, and bright glowing red gas highlight the plane of our Milky Way Galaxy, which lies on average thousands of light years behind Earth's mountains.

Štítky: Mléčná dráha, Capital Reef National Park


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »