Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možné metanové deště na Titanu

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art.co.uk)

Might it rain cold methane on Saturn's Titan? Recent analyses of measurements taken by the Huygen's probe that landed on Titan in 2005 January indicate that the atmosphere is actually saturated with methane at a height of about 8 kilometers. Combined with observations of a damp surface and lakes near the poles, some astrobiologists conclude that at least a methane drizzle is common on parts of Titan. Other astrobiologists reported computer models of the clouded moon that indicate that violent methane storms might even occur, complete with flash floods carving channels in the landscape. The later scenario is depicted in the above drawing of Titan. Lighting, as also depicted above, might well exist on Titan but has not been proven. The findings increase speculation that a wet Titanian surface might be hospitable to unusual forms of life.

Štítky: Saturn, Titan, Methane, Rain


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »