Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27 není kometa

Uznání a copyright: Rick Krejci (RicksAstro Astrophotography)

Tento objekt svědomitě zaznamenal při hledání komet na obloze nad Francií 18. století astronom Charles Messier na svém seznamu věcí, které určitě nejsou kometami pod číslem 27. Tak co je to? Inu, astronomové 20. století tento objekt klasifikovali jako planetární mlhovinu, ale není to ani planeta, i když se v malém dalekohledu jeví kulatý jako planeta. Messier 27 (M27) je nyní výborným příkladem plynné emisní mlhoviny, která vzniká, když slunci podobná hvězda spotřebuje ve svém jádru nukleární palivo. Mlhovina vzniká odvržením vnějších vrstev hvězdy do vesmíru, přičemž její viditelnou záři generují atomy vzbuzené intenzivním, ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Tento krásně symetrický mezihvězdný plynný mrak je též znám pod jménem Činka a je ve vzdálenosti asi 1200 světelných let v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento spletitý barevný kompozitní pohled byl pořízen úzkopásmovými filtry, které jsou citlivé na atomy vodíku (červeně) a kyslíku (modře a zeleně).

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »