Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Burns Cliff anaglyf

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Vezměte si červenomodré brýle a prohlížejte si Burns Cliff podél vnitřní stěny kráteru Endurance na Marsu! Tento pohled z perspektivy roveru Opportunity na Marsu je barevný anaglyf, dva různé obrázky se prezentují levému a pravému oku barevnými filtry za vzniku prostorového obrazu. Zarolujte doprava a uvidíte úplné 180 stupňové panoráma. Oba rovery Spirit i Opportunity v lednu dokončily už 2 roky zkoumání Marsu a nadále odesílají jak vědecké údaje, tak obrázky. Rover Opportunity strávil měsíc červenec na cestě ke kráteru Victoria. Stereoskopický pár obrázků pro tento pohled vzniknul na základě obrazových dat pořízených v listopadu 2004.

Štítky: Mars, Stereo, Opportunity rover, Burns Cliff, Anaglyph


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »