Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Burns Cliff anaglyf

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Vezměte si červenomodré brýle a prohlížejte si Burns Cliff podél vnitřní stěny kráteru Endurance na Marsu! Tento pohled z perspektivy roveru Opportunity na Marsu je barevný anaglyf, dva různé obrázky se prezentují levému a pravému oku barevnými filtry za vzniku prostorového obrazu. Zarolujte doprava a uvidíte úplné 180 stupňové panoráma. Oba rovery Spirit i Opportunity v lednu dokončily už 2 roky zkoumání Marsu a nadále odesílají jak vědecké údaje, tak obrázky. Rover Opportunity strávil měsíc červenec na cestě ke kráteru Victoria. Stereoskopický pár obrázků pro tento pohled vzniknul na základě obrazových dat pořízených v listopadu 2004.

Štítky: Mars, Stereo, Opportunity rover, Burns Cliff, Anaglyph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »